Jak vybrat konvici na vaření vody

Konvice na vaření vody je nezbytným základem každé kuchyně. Přestože se dnes rozmáhají především rychlovarné přístroje do zásuvky, klasická konvice na sporák nebo indukci dokáže vodu připravit levněji a šetrněji k přírodě. Zároveň jde o stylový doplněk, s nímž je i obyčejné nalévání šálku čaje hotovým zážitkem.

Kdo by nemiloval vůni čerstvě uvařeného čaje?

Čaj. Káva. Horká čokoláda. Nápoje, které si s radostí dopřáváme za pomocí vařené vody, kterou během minutky připravíme v rychlovarné konvici. Taková metoda jistě šetří čas, ale zároveň spotřebuje velké množství energie. Pokud chceme s energií i vodou co nejvíce šetřit, je lepší sáhnout po tradiční varné konvici na indukci. Její předchůdkyně na plynový sporák určitě všichni známe minimálně od prarodičů. I po nich je v dnešní době stále sháňka, zejména díky jejich nadčasovému retro designu, který nikdy nevyšel z módy.

Pokud u vás doma navíc často vítáte hosty, je pěkná konvička zpravidla vizuálně atraktivnějším řešením než její rychlovarný protějšek. Dnes je navíc produktovým standardem, že je konvice kompatibilní s plynovou, elektrickou i indukční deskou. Na výjimky už narazíte jen zřídka. Velké popularitě se těší i specializované konvice na kávu (drippery), které pomáhají zejména při pečlivém dávkování a usměrňování vody do kávy. Vhodné jsou ale i na jiné horké nápoje.

Před nákupem si stačí ujasnit pár základních otázek:

Nejčastější otázky

Na co konvici použijete?

Obecně vzato platí, že konvice jsou uzpůsobeny na všechny nápoje, přeci jen mají na starosti jen var vody. Některé tvary hrdel však mohou být lepší při opatrné přípravě kávy, jiné pro čaje, proto je vhodné před výběrem promyslet, na co vlastně konvici uzpůsobíte nejčastěji.

Jak velká je vaše domácnost?

Od této zdánlivě drobné otázky se odvíjí, jak velká konvice by se vám mohla hodit. Konvice menšího objemu jsou vhodné hlavně pro jednotlivce a páry, větší pak pro početnější domácnosti nebo opravdové milovníky horkých nápojů. Rozměrnější modely se hodí i do kanceláří nebo kaváren, pokud dáváte přednost tradici před rychlostí.

Základní parametry

Objem

Objem vám jednoduše prozradí, kolik vody v konvici uvaříte najednou. Nejmenší konvičky pojmou méně než 2 l, v drtivé většině případů však alespoň 1 litr vody. Standardní objem klasických konvic je okolo 2–2,8 l vody. To vystačí na několik šálků kávy/čaje nebo jako dobrý základ pro další vaření, pokud vodu přivádíte k varu jinde než v hrnci. Luxusem jsou pak nejobjemnější modely s více než 3 l vody, které poslouží hlavně ve velkých domácnostech a při častých návštěvách.

Výrobní materiál

Dnešní konvice na indukci jsou nejčastěji vyrobeny z nerezové oceli, u níž platí, že jde o odolný materiál s dlouhou životností, který navíc dobře vypadá. Jen je třeba dávat pozor, aby byla kvalitní. Milovníky retra určitě potěší smaltované konvice, proslulé svou výdrží. Když však dojde k vnitřnímu poškození, je lepší je nepoužívat kvůli možnému smísení železa s vodou. Dobrou alternativou jsou i konvice kombinace nerezu s plastem nebo keramické, které zaujmou neobvyklým designem ve spojení s ratanovými uchy.

Ať děláte, co děláte, stejně vám nejvíc záleží na rychlosti? Rychlovarné konvice jsou pro vás jasnou volbou.

Nejdůležitější funkce

  • Indukce – možnost vařit vodu na indukční desce
  • Píšťalka pro signalizaci varu – klasické oznámení teploty vody
  • Bezpečnostní rukojeť – pro snadný úchop
  • Vhodnost do myčky – některé konvice lze umístit do myčky
I konvice může rozjasnit vaši kuchyni.

Tipy na přípravu vody na kávu nebo čaj

Odkud pochází vaše voda? Vaříte balenou, nebo klasickou kohoutkovou? Mnoho lidí o vodě příliš nepřemýšlí a zajímá se spíš o výběr zdánlivě důležitějších přísad (kávová zrna, druhy čajů). Kvalita vody však může zásadně ovlivnit chuť, vůni a konzistenci výsledného nápoje. Pro ty nejlepší výsledky se stačí řídit těmito radami:

  • 1) Vařte kojeneckou nebo filtrovanou vodu – voda přímo z kohoutku obsahuje důležité, avšak zde nadbytečné látky (obvykle železo a vápník), které se pročistí filtrací. Voda se zbaví zápachu a v mnohých případech i lépe chutná.
  • 2) Sledujte chemické vlastnosti vody – zcela zásadní jsou pro chuť vody hodnoty pH a tvrdost. Hodnota pH by se měla ideálně pohybovat kolem 7 a celková tvrdost kolem 100–150 ppm (částic rozpuštěných ve vodě).
  • 3) Vyhněte se minerální vodě – přestože vidina použití minerální vody k tvorbě „zdravější" varianty čaje nebo kávy zní lákavě, v praxi její využití nefunguje. Minerální látky mohou způsobit kovovou pachuť nebo plochost.

Chybí vám doma možnost filtrace? Dobrou filtrační konvici seženete i za příznivou cenu.

Příslušenství